2017 Sanction Show - Results

2017 Sanction Show Results 

 

BORDER TERRIER CLUB OF NSW INC

SANCTION SHOW RESULTS 20/5/2017

 

BREED CLASSES - Judge Mr Neil Curwen (NSW)

1.    Baby Puppy Dog 1/1

1.    1. G.c.h. Whyte  BOHUNT OTTER CHAOS

    Sire: Grand Ch  Bohunt Hue And Cry NE  Dam: Ch  Bohunt Kiss My Pixel

 

2.    Minor Puppy Dog 2/1

1.    2. S Causer  DAENERYS LAST HURRAH 

    Sire: Ch  Daenerys Baxter The Wall  Dam: Ch  Daenerys Eye The Storm

 

3.    Puppy Dog 1/0

 

4.    Junior Dog 1/1

1.    5. Gaela Whyte  BOHUNT DOT NET

    Sire:  Supreme Ch Bohunt Pillow Fight Dam: Ch  Bohunt Hoi Polloi

 

5.    Intermediate Dog 2/2

1.    7. Sue Causer CH  DAENERYS BAXTER THE WALL 

    Sire: Ch  Fernbrook Baxter Swain Dam: Ch  Daenerys Storm Born

2.    6. J F Barnett CH CORNSTALK NOGOOD BOYO EIC

     Sire: Ch  Glebeheath Name That Tune (imp Uk) Dam:  Ch/Neut Ch Burrowa India Ink TD ME JC

 

10.    Australian Bred Dog 2/2

1.    8. Chanpema Kennels CH  CHANPEMA HIGH ROLLER

    Sire:  Sup Ch Chanpema Bali Boy Dam:  Sup Ch Chanpema Roll The Dice

2.    9. Pamela And Garth Harding CH  GUILCROFT OBSERVE AND REPORT

    Sire: Ch  Guilcroft Kept The Secret Dam: Gr Ch  Guilcroft Be My Katarina

 

11.    Open Dog 3/3

1.    10. Chanpema Kennels  AUST SUP CH CHANPEMA BALI BOY 

    Sire: Ch  Fernbrook Cooper Dam: Ch  Chanpema Obe Wan Kenobi

2.    12. Gaela C. H. Whyte  NZ CH. CH BOHUNT DEJA BLU

    Sire:  Canadian Ch, Jww-11 Brrams Swing Tyme Blues (can) - Imp Dk Dam: Ch Bohunt Pandamonium

3.    11. Pamela And Garth Harding  GUILCROFT TEXAS TEA AND TOAST 

    Sire:  Supreme Ch Guilcroft Espirit De Corps Dam: Ch  Guilcroft Vegemite Toast

 

12.    Veteran Dog 1/1

1.    13. Pamela And Garth Harding  SUPREME CH GUILCROFT ESPIRIT DE CORPS 

    Sire: Ch  Rhozzum Macbeth (imp Uk) Dam: Ch  Craigend Welsh Mead

 

BEST DOG: #8

RUNNER-UP BEST DOG: #2

 

 

1a.    Baby Puppy Bitch 3/3

1.    14. S And G Causer And Whyte  BOHUNT OTTER NON SENSE

    Sire: Grand Ch  Bohunt Hue And Cry NE Dam: Ch  Bohunt Kiss My Pixel

2.    16. G Whyte  BOHUNT THE WITCH IS BACK 

    Sire: Grand Ch  Bohunt Hue And Cry NE. Dam: Ch  Bohunt Kiss My Pixel

3.    15. P And Mr G Harding  GUILCROFT MISS  ALL SPICE EMMA 

    Sire: Ch  Guilcroft Observe N Report Dam: Ch  Guilcroft Illusion Of Thyme

 

2a.    Minor Puppy Bitch 1/0

 

3a.    Puppy Bitch 2/2

1.    19. Celeste Meier  SEVILARA BEWITCHED

    Sire: Ch  Fernbrook Cooper Dam:  Sevilara Blue Poppy

2.    18. Pamela And Garth Harding  GUILCROFT YOURS MINE AND OURS

    Sire:  Patterdale Isaac At The Croft(ai) Imp Nz Dam: Ch Guilcroft Quintessential Blush

 

4a.    Junior Bitch 1/1

1.    20. Collins  EDENSIDE GOODNESS GRACIOUS

    Sire: Ch  Glebeheath Name That Tune (imp Uk) Dam: Ch  Burrowa Curtain Call

 

10a.    Australian Bred Bitch 1/1

1.    21. Gaela C H Whyte  SUP CH BOHUNT FALLEN ANGEL

    Sire:  Supreme Ch Bohunt Pillow Fight Dam: Ch  Devil In A Blue Dress

 

11a.    Open Bitch 1/1

1.    22. Chanpema Kennels And P Hopkins CH  CHANPEMA CHASE THAT FEELING

    Sire:  Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy Dam:  Sup Ch Chanpema Roll The Dice

 

18a.    Open Neuter Bitch 2/2

1.    23. J F Barnett  CH/NEUT CH BURROWA INDIA INK TD ME JC

    Sire: Ch  Dalshoj Chippendale TD ME (imp Den) Dam: Ch  Burrowa Bright Spark

2.    24. S & G Causer & Whyte CH  DAENERYS EYE OF THE STORM

    Sire:  Sup Ch Bohunt Pillow Fight Dam: Ch  Daenerys Storm Born

 

BEST BITCH: #21

RUNNER-UP BEST BITCH: #20

 

BEST IN SHOW: #21

RUNNER-UP IN SHOW: #8

BABY PUPPY IN SHOW: #14

MINOR PUPPY IN SHOW: #2

PUPPY IN SHOW: #19

JUNIOR IN SHOW: #20

INTERMEDIATE IN SHOW: #7

AUSTRALIAN BRED IN SHOW: #21

OPEN IN SHOW: #22

VETERAN IN SHOW: #13

NEUTER IN SHOW: #23

 

 

SWEEPSTAKES & PROPERTY CLASSES - Judge Mrs Jenny Williams (NSW)

 

3-6mth Sweepstakes 2/2

1.    14. BOHUNT OTTER NONSENSE

2.    15. GUILCROFT MISS ALL SPICE EMMA

 

6-12mth Sweepstakes 4/3

1.    2. DAENERYS LAST HURRAH

2.    18. GUILCROFT YOURS MINE AND OURS

3.    19. SEVILARA BEWITCHED

 

Veteran Sweepstakes 1/1

1.    13. SUP CH GUILCROFT ESPIRIT DE CORPS

 

Sire & Progeny 1/1

1.    10. SUP CH CHANPEMA BALI BOY

    with     22. CH CHANPEMA CHASE THAT FEELING

                8. CH CHANPEMA HIGH ROLLER

 

Best Pelt 7/7

1.    9. CH GUILCROFT OBSERVE AND REPORT

2.    2. DAENERYS LAST HURRAH

3.    3. CH BOHUNT DOT NET

 

Best Foot 3/3

1.    11. GUILCROFT TEXAS TEA AND TOAST

2.    20. EDENSIDE GOODNESS GRACIOUS

3.    18. GUILCROFT YOURS MINE AND OURS

 

Best Gait 5/5

1.    13. SUP CH GUILCROFT ESPIRIT DE CORPS

2.    20. EDENSIDE GOODNESS GRACIOUS

3.    21. SUP CH BOHUNT FALLEN ANGEL

 

Best Head 6/6

1.    5. CH BOHUNT DOT NET

2.    6. CH CORNSTALK NOGOOD BOYO EIC

3.    20. EDENSIDE GOODNESS GRACIOUS

 

Junior Handlers - Judge Mr Mathew Smith (NSW)

TINY TOTS: 1/1

1.    Miss Caitlin Collins


Contact Details

Julia Barnett
Hill Top, NSW, Australia
Phone : 0417 868 473
Email : [email protected]