2016 Club Championship Show - Results

Breed Results from the BTCNSW Championship Show held at Queanbeyan on 2/10/2016. Judge Mrs Jessie Borregaard Madsen (Denmark).

 

Class 1 Baby Puppy Dog - 1/0

 

Class 2 Minor Puppy Dog - 1/1

1st:    Leema Didjah Win - T L Whalan 

    Sup Ch Chanpema Royal Flush x Ch Leema Sprig O Clover NE

 

Class 3 Puppy Dog - 2/1

1st:    Cornstalk Nogood Boyo EIC - J F Barnett

    Ch Glebeheath Name That Tune (Imp UK) x Ch Burrowa India Ink TD ME

 

Class 4 Junior Dog - 1/1

1st:    Ch Glenbogle The Reckoning - Sue Mewse

    Ch Mossrose Cap’t Jack Sparrow At Glenbogle ET (Imp NZL) x Ch Dewton Fox Tracks ET TD

 

Class 5 Intermediate Dog - 2/2

1st:    Ch Daenerys Baxter The Wall - S Causer

    Ch Fernbrook Baxter Swain x Ch Daenerys Storm Born

2nd:    Ch Leema Jarrah And Myrtle - T L Whalan

    Burrowa Dazzler x Ch Leema Myrtle N Clover NE

 

Class 10 Australian Bred Dog - 2/2

1st:    Ch Guilcroft Observe And Report - Pamela & Garth Harding - DCC

    Ch Guilcroft Kept The Secret x Gr Ch Guilcroft Be My Katarina

2nd:    Ch Edenside Action Hero - P & S Collins

    Tennille Return Ticket ’T’ Craigend (Imp NZL) x Ch Burrowa Curtain Call

 

Class 11 Open Dog - 5/5

1st:    Ch Fernbrook Cooper - Louise Beverley - Res DCC

    Ch Badgerbeck Bronco (Imp UK) x Fernbrook Lucky Zali

2nd:    Sup Ch Guilcroft Espirit de Corps - Pamela and Garth Harding

    Ch Rhozzum Macbeth (Imp UK) x Ch Craigend Welsh Mead

3rd:    Sup Ch Chanpema Bali Boy - Chanpema Kennels

    Ch Fernbrook Cooper x Ch Chanpema One Wan Kenobi

 

Class 1A Baby Puppy Bitch - 4/4

1st:    Bohunt Buckle Up Buttercup - K Stirling & G Whyte

    Sup Ch Bohunt Pillow Fight x Ch Bohunt Hoi Polloi

2nd:    Bordour I’m-Just-A-Cuppatea (Imp NZL) - T L Whalan

    Ch Dunrobin I’m-Just-A Toby Jug x Boomtown Ace Of Hearts

3rd:    Fernbrook She's To Hot To Touch - Louise Beverley

    Ch Fernbrook Cooper x Fernbrook Miss Be Havan

 

Class 2A Minor Puppy Bitch 4/4

1st:    Sevilara Stare If You Dare - Celeste Meier

    Dewton Outfoxed x Sevilara Scandalous Affair

 

Class 3A Puppy Bitch 2/2

1st:    Glenbogle Fallen Through Time - Sue Mewse

    Ch Mossrose Cap’t Jack Sparrow At Glenbogle ET (Imp NZL) x Ch Dewton Fox Tracks ET TD

2nd:    Edenside Endless Summer - P & S Collins

    Ch Glebeheath Name That Tune (Imp UK) x Ch Burrowa Curtain Call

 

Class 4A Junior Bitch 1/0

 

Class 5A Intermediate Bitch 1/1

1st:    Ch Guilcroft Quintessential Blush - Pamela & Garth Harding - BCC & BIS

    Sup Ch Guilcroft Espirit de Corps x Guilcroft Vegemite Toast

 

Class 10A Australian Bred Bitch 3/3

1st:    Ch Daenerys Eye Of The Storm - S Causer

    Sup Ch Bohunt Pillow Fight x Ch/Neut Ch Daenerys Storm Born

2nd:    Ch Dewton Fox Tracks ET TD - Sue Mewse

    Ch Fernbrook Cooper x Ch Dewton Fox Star

3rd:    Tri Ch (ED) (T) Burrowa Blue Flame DWDF.S HTM.S RN - T L Whalan

    Ch Conundrum Sweet Sir Galahad (Imp UK) x Ch Witby Alyssum NE

 

Class 11A Open Bitch 1/1

1st:    Ch Chanpema Chase That Feeling - Chanpema Kennels & P Hopkins - Res BCC, RUBIS

    Sup Ch Chanpema Bali Boy x Sup Ch Chanpema Roll The Dice

 

Class 12A Veteran Bitch 2/2

1st:    Ch Burrowa Curtain Call - P & S Collins - Best Veteran In Show

    Ch Conundrum Sweet Sir Galahad (Imp UK) x Ch Witby Alyssum NE

2nd:    Gr Ch Guilcroft Be My Katarina - Pamela & Garth Harding

    Ch Guilcroft Vendor Finance x Ch Craigend Welsh Mead

 

Class 18 Open Neuter Dog 1/1

1st:    Ch/Neut Ch Craigend Return Journey - S Causer - Best Neuter Dog & Neuter In Show

    Tennille Return Ticket ’T’ Craigend (Imp NZL) x Craigend Bara Brith

 

Class 18A Open Neuter Bitch 2/2

1st:    Ch Burrowa India Ink TD ME - J F Barnett - Best Neuter Bitch & R/U Neuter In Show

    Ch Dalshoj Chippendale TD ME (Imp Den) x Ch Burrowa Bright Spark

2nd:    Ch/Neut Ch Bramble Delightful Dame (Imp NZL) - S Causer

    NZ Ch Barton Theta x NZ Ch Bramble Made Up In Blue

 

 

HANLEY CASTLE PLATE FOR BEST HEAD IN SHOW: 

    Bohunt Buckle Up Buttercup - K Stirling & G Whyte

 

FRANCES SEFTON MEMORIAL TROPHY FOR MOST SUCCESSFUL BREEDER:

    Pamela & Garth Harding - Guilcroft

 

BORTERR TROPHY FOR MOST SUCCESSFUL SIRE IN SHOW:

    Sup Ch Guilcroft Espirit de Corps - Pamela and Garth Harding

 

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Property and Sweepstakes Classes at the BTCNSW Championship Show held at Queanbeyan on 2/10/2016.  Judge Dr Carla Day (NSW)

 

Baby Puppy 3-6mths   2/2

1st:    Bordour I’m-Just-A-Cuppatea (Imp NZL) - T L Whalan

2nd:    Fencho Earthstopper - Penelope Mead

 

Puppy 6-12mths   9/8

1st:    Edenside Goodness Gracious - P & S Collins

2nd:    Cornstalk Nogood Boyo EIC - J F Barnett

3rd:    Guilcroft Wings Of An Angel - P & G Harding

 

Veteran 3/3

1st:    Ch Burrowa Curtain Call - P & S Collins

2nd:    Tri Ch (ED) (T) Burrowa Blue Flame DWDF.S HTM.S RN - T L Whalan

3rd:    Gr Ch Guilcroft Be My Katarina - P & G Harding

 

Best Gait 9/8

1st:    Ch Daenerys Baxter The Wall - S Causer

2nd:    Ch Edenside Action Hero - P & S Collins

3rd:    Ch Guilcroft Quintessential Blush - P & G Harding

 

Best Pelt 9/8

1st:    Guilcroft Wings Of An Angel - P & G Harding

2nd:    Ch/Neut Ch Craigend Return Journey - S Causer

3rd:    Edenside Endless Summer - P & S Collins

 

Best Head  13/12

1st:    Ch Daenerys Baxter The Wall - S Causer

2nd:    Ch Leema Jarrah And Myrtle - T L Whalan

3rd:    Guilcroft Wings Of An Angel - P & G Harding

 

Best Foot 9/8

1st:    Ch Edenside Action Hero - P & S Collins

2nd:    Ch Dewton Fox Tracks ET TD - Sue Mewse

3rd:    Ch Burrowa Curtain Call - P & S Collins

 

Dam & Progeny  3/2

1st:    Ch Borrowa Curtain Call - P & S Collins

    with     Edenside Goodness Gracious - P & S Collins

                Edenside Endless Summer - P & S Collins

2nd:    Gr Ch Guilcroft Be My Katarina - P & G Harding

    with    Ch Guilcroft Observe And Report - P & G Harding

        Guilcroft Wings Of An Angel - P & G Harding

 

 

JUNIOR HANDLERS:

 

 

Tiny Tots

1st:    Caitlin Collins

2nd:    Tilly Beverley

 

7yrs & under 10yrs

1st:    Josh Beverley

 

10yrs & under 13yrs

1st:    Kyle Collins

 

13yrs & under 18yrs

1st:    Teneal Harrison

2nd:    Logan Collins